تاید چیست؟

تاید (به انگلیسی: Tide) یک نام تجاری برای پودر رختشویی است که در حال حاضر به شرکت پروکتر اند گمبل تعلق دارد.
این نام تجاری برای اولین بار در سال ۱۹۴۶ معرفی شد.
در ژانویه ۲۰۱۳ تاید در حدود ۳۰ درصد بازار پودر رختشویی را در اختیار خود داشت و فروشی دوبرابر دومین نام تجاری یعنی گین داشت.
شما قطعا بارها نام تاید را شنیده اید.
این نامیست که خانواده های ایرانی روی مواد پاک کننده ای که به صورت پودر اراﺋه می شود گذاشته اند.
حال با بررسی تاریخچه این برند می خواهیم بدانیم آیا این نام اصلی آن مواد شوینده پودریست یا فقط یک نوع از انواع آن بدین شکل نامیده می شود.

تاریخچه تاید

در سال ۱۹۳۳ برای اولین بار این مواد شوینده به بازار معرفی شدند. در ابتدا از این مواد فقط برای شستشوی لباس نوزادان استفاده میشد و قابلیت پاک کنندگی کمی داشتند.

مواد شوینده تولید شده توسط تاید از سال ۱۹۴۶ بخشی از فرهنگ آمریکایی در صنعت شستشو و مواد شوینده بوده است.

نوآوری در این سالها حتی در فرمول، بسته بندی و تبلیغات نیز بسیار زیاد شده و رسیده تا به امروز تا خواسته های بازار را برآورده کند.

بالاخره در سال ۱۹۴۶ ماده شوینده جدیدی در ایالات متحده به مصرف کنندگان به ویژه خانه داران معرفی شد که این ماده شوینده تاید نام داشت.

این ماده شوینده به سرعت جای خود را در سبد کالای مردم امریکا پیدا کرد.

یکی از نکات برجسته تاید رنگ و بسته بندی آن در جعبه های نارنجی و زرد رنگ بسیار مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفت.

تاید ایکس کی به عنوان اولین ماده شوینده این مجموعه با آنزیمهای خاص پاک کننده برای از بین بردن لکه های چرب  از سال ۱۹۴۶ تا سال ۱۹۶۸ با فرمولی ثابت بود و تغییر نکرد.

تحولی دیگر

پس از آنکه این مواد شوینده مایع در اروپا و ژاپن محبوب شد، دو شرکت پراکتر و گمبل اولین مواد شوینده مایع خود را در سال ۱۹۷۰ راه اندازی کردند.

پس از آن تاید ماده شوینده خود را در سال  ۱۹۸۸ و به صورت پودر در ایالات متحده اراﺋه داد.

البته با این تفاوت که این ماده علاوه بر شستشو و عدم آسیب رسانی به رنگ پارچه خاصیت سفید کنندگی برای قسمتهای سفید لباس را نیز داشت.

در سال ۱۹۹۲ باز هم در این صنعت تحولی دیگر رخ داد و با حذف مواد سنگین از مواد سازنده این پودر و سبکتر کردن وزن بسته بندی ها با استفاده از پلاستیک باعث سهولت حمل و نقل برای ماشینهای پخش آن گردید.

این مساله باعث شد قیمت حمل و پخش این مواد نیز با صرفه جویی همراه شود در نتیجه کاهش قیمت برای مشتری و سود بیشتری برای کارخانه را در پی داشت.

در سال ۱۹۹۸ یک بار دیگر فرمول تولید این مواد دستخوش تغیرات شد تا بتواند کمک بیشتری در امر پاکیزگی نماید.

اضافه کردن آنزیم های جدید به این مواد شوینده قدرت پاک کنندگی آن را بالاتر برد و صد البته رسیدن به فرمولی که به نرمی لباس ها نیز کمک می کرد باعث شگفت زدگی مصرف کنندگان از این محصول عجیب در آن روزگار شد.

تاید در قرن بیستم

با رسیدن به هزاره جدید این مواد شوینده در قالب قرص های پاک کننده به بازار عرضه شد ولی به دلیل قدرت کم  آن و عدم کیفیت بالا با استقبال خوبی مواجه نشد.
به همین جهت کارخانه تاید تمام قرص ها را هرچند به سختی ولی از بازار جمع آوری کرد.
تا با برطرف کردن مشکلات آن یک بار دیگر این محصول را به شکل کامل تری به بازار عرضه کند.
در سال ۲۰۰۵ با اضافه کردن موادی که علاوه بر نرم شدن به خوشبو شدن لباس نیز کمک می کرد تاید گوی سبقت را از سایر رقبا ربود.
هرچند در این سال طلایی با ساختن مواد شوینده ای که حتی با آب سرد نیز لباس ها را پاکیزه می کرد یکی از بهترین سالها برای این محصول رقم خورد ومصرف کنندگان دیگر دلیلی برای عدم استفاده از این محصول نداشتند.

در سال ۲۰۰۶ ادامه این راه تنوع در این رایحه ها و برگزیدن شعار معروف تاید برای از بین بردن لکه ها هر روز به میزان استقبال مصرف کنندگان از این محصول اضافه کرد.

هرچند شاید سرعت و میزان پیشرفت کم بود اما نوآوری آورده شده در این صنعت خود برای مصرف کنندگان ایجاد جذابیت می کرد.

با رسیدن به سال ۲۰۰۷ تاید که به یک سرمنزل مقصود در تولید مواد شوینده رسیده بود به فکر چاره ای افتاد تا میزان خطرات شیمیایی این مواد را برای طبیعت به حداقل برساند.

و با حذف برخی مواد مضر برای محیط زیست و اضافه کردن مواد کم خطر تر به فرمول اصلی مواد خود موفق شد به این مهم دست پیدا کند.

تاید در عصر معاصر

در سال ۲۰۱۰ این شرکت پا را از این هم فراتر گذاشت و با ارائه محصولی که برای افرادی که پوست حساس تری دارند موفق شد گام بلندی در این عرصه بردارد.
این حرکت در صنعت مواد شوینده تحول شگرفی را به وجود آورد بعد ها دیگر شرکت ها نیز با الگو برداری از تاید در این راه قدم بردارند.

تاید در سال ۲۰۱۶ در حالی که با مشکلات اقتصادی مواجه بود با ارائه یک محصول شوینده که با استفاده از مواد گیاهی ساخته شده بود توانست یکبار دیگر فاصله خود را با رقبا افزایش دهد.

امروزه در سال ۲۰۱۹ با تکامل روند رشد این محصولات تاید به عنوان یکی از سردمداران صنعت مواد شوینده توانسته در بیشتر کشورهای دنیا جایگاهی را برای خود فراهم و خود را به عنوان یکی از غولهای این صنعت به اثبات برساند.

منبع

Thespruce

جهت خرید و استعلام قیمت انواع تاید رختشویی و محصولات اصلی تاید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.